Ciemos pie Ziemassvētku vecīša/ Visiting Father Christmas

dsc_0552aDecembrī ir cits laika ātrums. Visa tik daudz, viss jāpaspēj, viss saplānots un aizraujošs. Arī šogad jau pabijām ciemos pie Ziemassvētku vecīša. Varbūt vēl arī dosimies pie cita, bet šoreiz dažas bildes no ciemošanās pie vietējā, tepat, skolas Ziemassvētku tirdziņa laikā.

Es gan fotogrāfijās neesmu, jo biju aizņemta fotogrāfējot mūsējos un citus bērnus, kas atnāca ciemos pie Ziemassvētku vecīša. Sapratu, ka vajag uzdrīkstēties, pieteikties  un dalīties ar saviem hobijiem un varēšanu. Vienmēr jau liekas, ka citi jau māk un var labāk, ko nu es, bet tad atceros, ka man pie pleca klauvē pagātnes domāšana. Esmu apņēmusies vairāk noticēt sev un uzdrīkstēties būt tādai, kāda esmu. Nu, lūk, šī arī ir mana vēlēšanās Ziemassvētkos.

December has a different speed. There are so much planned, so much to do and experience. As usually one of the TO DO activities is visiting Father Christmas. And it is done. At the beginning of December we had school Christmas fair where everyone could meet Father Christmas even not traveling to special Grotto.

Also it was a little bit different this year as I helped out at school’s fair and took photos of our and other children while they came to see Father Christmas. It was really fan and so honor to listen all these lovely hopes and wishes for Christmas, to see how children believe in miracles, how they hope that will be heard. I also understood that I need to believe more in my abilities and  dare to share my hobbies with others. It was not easy to be confident that I can take photos of other children and then share taken pictures with parents. I had many thoughts what others will say, because be honest I am not professional, I am even have not learnt how to take photos. But then I realize that again er is speaking my past thinking, it tries to get me and hold away from the confidence and happy living. I am committed next year to believe more in myself and share with others my time and what I love to do. Well, here it is, my wish for Christmas!

dsc_0554adsc_0553adsc_0555adsc_0551a

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s