Jauna mājvieta/ New Home

Mūsu pēdējo 4 gadu lielākais sapnis ir piepildījies- iespēja dzīvot mājā ar dārzu. Mēs esam gaidījuši pacietīgi un visbiežāk arī bezcerīgi mūsu brīdi, kad mums piedāvās māju mūsu pašreizējās dzīvesvietas, bērnu skolu un mūsu darbavietu apkārtnē, un mēs to varēsim atļauties, un mums tā patiks, atbildīs ģimenes vajadzībām un vēlmēm. Tas notika! Otrdien, 5.maijā, viss saslēdzās vienotā ķēdē, un notika brīnums- mums piedāvāja apskatīt māju, kuru uzreiz pieņēmām kā savu. Kaut arī tur vēl daudz labiekārtošanas darbi darāmi, jo māja ir tikko uzcelta, bet tajā ienākot var sajust, ka mājai ir potenciāls būt „Mūsu mājām”. Ja laimi var notvert un materiāli sataustīt, tad to noteikti mēs piedzīvojam tagad.

Arī turpmāk rakstīsim par mūsu ceļu uz māju un par „Mūsu mājas” tapšanu. Turpiniet ieskatīties bloga ierakstos un paldies par atbalstu. Jūsu komentāri un laba vēlējumi mums nozīmē ļoti daudz. Lai arī Jums šovasar izdodas laimi saķert aiz astes un izbaudīt laiku, kad ir vairāk kā labi!

Our long time (4 years) waited miracle happen – we got a new house with a garden. We’ve been waiting patiently, and most of the time even hopelessly our time when we will be offered a house, which is in the same area, near boy’s schools, our workplaces and  would meet our family needs. And it happened. On Tuesday, 5th May everything connected and miracle happen- we were offered to look around at the house and  immediately we had the right house feeling. Of course, there are still lots of improvement works to be done because the house is newly built, but at the first visit felt that this house is with potential to be “Our Home”.  you can feel that the house has the potential to be our home”. If happiness can be materialized, then certainly we are experiencing it now.

Stay with us in future posts and we will try to update you on our journey from a house to „Our Family House”. Also I would like to take an opportunity to thank you for all your good wishes and comments. I wish that this summer you all will have a chance to catch a happiness and feeling that life is much better as usually! Be blessed!

DSC_5666a

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s