Pirmā skolas diena/ First day of School

DSC_1985aŠogad Laurim 1.septembris vairs nav pats pirmais jaunajā skolā. Lauris priecīgs un lepns uzsāka savu otro mācību gadu sākumskolā. Kā jau iepriekš paredzēju, Laurim ieiet jaunajā klases telpā (klases skolotājas un telpas mainās katru gadu) un iejusties tajā nebija nekādu problēmu. Viņš parasti ir diez gan atvērts pārmaiņām un visam jaunajam. Kad redzēju citus bērnus raudam, atvadoties no vecākiem, sapratu, cik tas vecākiem ir viegli, ja bērns ir gatavs pārmaiņām un labpārt ir gatavs arī dzīvot savu dzīvi- kaut uz laiku atšķirtu no mīļajiem vecākiem.

 Arī es pirmo Laura skolas dienu biju paņēmusi brīvu no darba, lai varētu nesteidzīgi sagatavoties skolai (īsti neizdevās), aiziet kopā uz skolu un sagaidīt Lauri pēc skolas. Lauris saprata, ka šī ir īpaša diena, jo parasti no skolas Lauri pati sagaidu tikai vienu reizi nedēļā. Līdz ar to šī diena arī bija īpaša man. Laikam jau vienmēr Pirmā skolas diena man būs īpaša, jo tās Latvijas Zinību dienas emocijas jau nekur nepazūd, atkal un atkal uzpeld katru gadu. Lai nu kā- tagad mācību gada pirmā diena ir Laura lielā diena, un es esmu ļoti lepna par savu lielo puiku.

DSC_1976a This year  it is not any more first first day of the big school for Lauris. It is more back to the big school , because Lauris very proudly  started his First Year. As I knew before Lauris was happy and confident to return to school, because he likes his school friends and he is always fine to be away from me. When I saw some children crying at the school drop off, I thought how lucky I am. In this way Lauris usually is easy one- just drop off, kiss, hug, buy-buy, and he is in and waits for the start of lessons or messing around with his friends.

Lauris was also very happy that today I took day off my work and was able to drop off him and later pick up him straight away after lessons. I wanted that this day is special for him and it is also special for me, because of all that old and long story about my life before England, when I was teacher for 11 years. I think teachers never grow out of that special feeling about the First Day of school. But anyway- this is Lauris day and I am very proud with my big boy.

DSC_1979a

 

 

Arī Markus jau no paša rīta saprata, ka šī diena ir īpaša. Atrada savu bērnudārza mugursomu, ielika iekšā savu ūdenspudeli un uzlika plecos. Gatavs skolai????

Markus also had a special day feeling before we were off to school. He found his backpack, put into it water-bottle, and was ready for school. Really???

 

 

 

Pēc skolas Lauris varēja brīvi izvēlēties, ko grib darīt savā pirmajā skolas dienā. Viņš izvēlējās doties uz vietējo kafejnīcu, paēst launagu (tā laikam to var saukt ap plkst.4) un izrāpelēties pa kafejnīcas spēļu laukumu.

After school Lauris was able to choose how he would like to celebrate his first day at school. He chose a visit to the local pub, get some tea and enormous time playing in soft play area.

 

DSC_2020a

DSC_2031a

DSC_2027a

DSC_2007a

DSC_1999a

2 thoughts on “Pirmā skolas diena/ First day of School

  1. How nice that you turned the first day of school into a special celebration, I really love that idea. I ‘d never thought about how a teacher sees school in the same special way as a child, as the beginning of something new. I am excited and also nervous about when I will send my son off to school, time really does fly. So nice and thank you for sharing.

    Angie from reasons to dress, please stop by!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s