The Fancott Miniature Railway

Visu nedēļu spīdēja ļoti patīkama saule un varēja just, ka pavasaris ir sācies, ja pieņem, ka lietus periodi iepriekšējos mēnešos bija ziema. Šodien sākās vasara. Nu, labi, šodien noteikti bija vasaras iesildītājsaule. Saulē noteikti bija ap +19 grādiem, jo žaketē bija karsti.

Vakar un šodien/ Yesterday and today

DSC_8545a

DSC_8571a

Protams, šādas dienas nevar palaist garām. Tad nu ātri ieguglējām tuvākos, vēl neapskatītos objektus un izraudzījāmies apmeklēt The Fancott Miniature Railway.

Mājas lapā norādītā informācija liecināja, ka šajā vietā ir iespēja pabraukāties ar vilcieniņu un paspēlēties spēļu laukumā. Radās iespaids, ka tā ir bērnu atrakciju vieta ārā. Tas nu tiešām bija tikai iespaids, jo patiesībā tā ir ēstuve/pub ar labi pārdomātu spēļu laukumu un bonusā iespēju izbraukt ar vilcieniņu. Ja dzīvojat vai ciemojaties Luton apkārtnē, vēlaties ar bērniem paēst pusdienas, ir vērts apmeklēt, bet ne braukt speciāli atrakciju dēļ.

Throughout the week the sunny was nearly every day, but just today I felt- yes, spring is here, if we can count in the previous months as rainy winter. Ok, maybe I am not absolutely right. Today’s sun was more like a summer rehearsal. It was around +19C , and we couldn’t stay at home. Quick search in google to find where to go, and here it was – The Fancott Miniature Railway.

The information in website showed that there is able to ride the miniature train and play in the playground. From website I got impression that The Fancott Miniature Railway is the outdoor play space for kids.  Unfortunately, it was just the impression, in reality it is a pub with outdoor playground and the miniature train. If you live in or are visiting Luton and you want to eat lunch with the kids, it is good place, but it is not worth go there just for the outdoor play area.

DSC_8573a

DSC_8578a

DSC_8581a

DSC_8586a

DSC_8593a

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s