Kā atrast darbu izglītības jomā Anglijā?

welcome_backLai arī virsraksta pieteikums varbūt izklausās snobiski un pretendē uz visgudru padomdošanas ierakstu, tomēr sapratu, ka nebūtu godīgi turēt sveci zem pūra un nepadalīties ar mana bloga lasītājiem personīgajā pieredzē darba meklējumos izglītības jomā (bērnudārzā, skolā un pēcskolas klubā) Anglijā. Esmu bijusi gan darba meklētāja, gan arī darbā pieņēmēja lomā. Un atkal esmu uz sliekšņa, lai atvērtu jauna darba vietas durvis. Šoreiz manu izvēli mainīt darbu noteica jaunās darbavietas attālums no mājām, darba stundas un darba pienākumi.

Tātad, ko būtu jābūt gatavam pieredzēt, ja gribat atrast darbu izglītības jomā Anglijā?

  •   Visa iesākums ir CV. Internetā var atrast visdažādākos paraugus angliski, bet galvenais ir uzrakstīt darba pieredzi no pašreizējās uz senāko, izglītību un iegūto kvalifikāciju, lieti noder uzskatīt visus apgūtos kursus, privātajās struktūrās bonuss būs nesodīta šofera apliecība. Esiet gatavi iekļaut CV vai vēlāk izskaidrot intervijā iespējamos darba gaitu pārtraukumus, kā arī kāpēc esat mainījuši darba vietas.
  •  Noteikts priekšnoteikums darbam izglītības jomā ir angļu valodas zināšanas. Atkarībā no tā vai apmierina darbs bērnudārzā un dažādos brīvā laika klubos, vai arī ir vēlme iegūt darbu skolā, variē arī angļu valodas zināšanu prasības. Nekas nav neiespējams, jo darbinieki, kuri runā ar akcentu, nav nekas neierasts. Mazāk apmaksātajiem darbiniekiem bērnudārzos sākumā pilnīgi pietiek ar sarunvalodu.
  • Pateicoties Eiropas Savienībai, izglītības atzīšanas process būtībā ir ļoti vienkāršs, jo īpaši cilvēkiem, kuri ir pabeiguši augstskolu/universitāti/akadēmiju pēc 2004.gada vai dažus gadus pirms. Protams, noteikti vajag braukt uz Angliju jau ar iztulkotiem izglītības dokumentiem, jo tas noteikti ietaupīs naudas līdzekļus un laiku. Visiem skolotājiem noteikti iesaku nokārtot Anglijā atzīto Qualify Teacher Status, kas atvieglo darba meklējumus. Ikviens grib savā darba vietā kvalificētu skolotāju. Bērnudārziem noteikti noder audzinātājas, kurām būtu noteikta Early Years qualification (pirmskolas izglītības kvalifikācija) un līmenis. Šīs abas kvalifikācijas ir samērā viegli nokārtojamas pa pastu, ja ir visi izglītības dokumenti angliski. Kvalifikācijas dokumentu var saņemt mēneša laikā. Ja nav izglītības attiecīgajā jomā, der padomāt, vai, atbraucot uz Angliju, nav drīzāk vērts sāk studēt childcare kursos, nevis „izmest” naudu un laiku, piemēram, angļu valodas kursos. Šad un tad vietējā koledžā var izdoties dabūt bezmaksas bērnudārza audzinātāju (childcare) kursus bez maksas, īpaši, ja ir zemu ienākumu vai bezdarbnieka statuss. Ļoti daudz bērnudārzu praktizē sistēmu, ka pieņem darbā nekvalificētas (non-qualified) audzinātājas pa minimālo algu un dod iespēju bezmaksas iegūt izglītību, paralēli strādājot, iegūstot pieredzi bērnudārzā, lasot materiālus un kārtojot pārbaudes darbus ar izglītotāju no kādas privātās firmas  vai koledžas. Pārsvarā katram izglītības līmenim vajadzīgi 1 līdz 2 neklātienes studiju gadi.
  •  Joprojām neesmu sapratusi, kas Anglijā ir svarīgāks: izglītības dokuments vai pieredze. Katrā gadījumā darba pieredze Anglijā ir zelta vērtē, tāpēc silti iesaku sākt ar jebkuru darbu izglītības jomā, lai dabūtu ieteikumus (references). Protams, lieti noder ieteikuma vēstule no Latvijas, bet tomēr Anglijas references ir neatsveramas. Prasti ir vajadzīgi vismaz divi cilvēki vai darba vietas. Ja neizdodas uzreiz dabūt darbu specialitātē un finanses atļauj, no sirds iesaku pieteikties vietējā skolā par bezatlīdzības palīgu jeb volunteer. Arī ar pāris stundu darbu un cītīgu attieksmi var nopelnīt labas atsauksmes, kas bruģēs ceļu uz patstāvīgu darbu.
  • Ar CV un darba pieredzi nepietiks, lai darbs ‘atnāktu’ pie tā meklētāja. Jāsāk tas meklēt vietējo avīžu sludinājumu daļā, paziņojumos vietējo skolu mājas lapās un pie ziņojuma dēļa, jobsearch.direc.gov,  bet vislabāk vietējā reģiona pašvaldības (council) mājas lapā sadaļā – childcare vai education. Manas pašvaldības mājas ir iespēja reģistrēties, ievadīt visus CV datus, kā arī aizpildīt pieteikuma formas elektroniski. Katru reizi, kad gribu pieteikties kādam jaunam darbam, man atliek uzrakstīt tikai pavadvēstuli, jo visa pārējā (atjaunota) informācija ir jau saglabāta manā profilā. Ja pirms 3 gadiem darba devēji nebija tik aktīvi elektroniskās sistēmas lietotāji, tad šobrīd skolām Hertfordshire tas ir pašvaldības noteikts. Tomēr ir cilvēki, kas joprojām ir iesnieguši CV ar pavadvēstuli tieši vadītājai un dabūjuši darbu. Tas gan vairāk attiecas uz privātajām pirmskolas un izglītības iestādēm.
  • Likumsakarīgi, ka uz izsludināto vakanci visbiežāk pieteiksies ap 100 pretendentu, tātad labas izredzes dabūt darbu ir, ja katru dienu pats nosūti ap 5 pieteikumiem. Izklausās daudz, bet visbiežāk no visiem 100 pretendentiem tikai aptuveni 5 līdz 10 ir ar vajadzīgo kvalifikāciju, pieredzi vai nedzīvo pārāk tālu, tāpēc nav jābaidās nosūtīt savu pieteikumu un nav jābēdājas, ja neuzaicina uz interviju vai vispār neatbild. Tas tiešām nav nekas personisks un neparasts!
  • Nākamais posms-darba intervijas- var būt diez gan biedējošas ikvienam. Katrai vakancei parasti uz intervijām tiek uzaicināti aptuveni 5 pretendenti. Pa šiem gadiem esmu sapratusi, ka interviju jautājumi informatīvi un strukturāli ir ļoti līdzīgi. Šī gada jaunums – aizvien vairāk izglītības iestāžu darbā pieņemšanas intervijas organizē 2 posmos: intervija un prakses demonstrējums. Bērnudārza audzinātājām visbiežāk prasa pastrādāt dažas stundas grupiņā vai novadīt kādu konkrētu aktivitāti- stāsta lasīšanu, rīta apli ar dziedāšanu vai mākslas nodarbību. Skolā man ir prasījuši novadīt 20 min garu lasītprasmes nodarbību/stundas fragmentu 10 bērnu lielai grupai, uzrakstīt nodarbības plānu un pēc tam novērot kādu bērnu klasē un uzrakstīt īsu prasmju un zināšanu analīzi atbilstoši izglītības standarta prasībām. Starpcitu, praktiska darbošanās ar bērniem daudz ko parāda par iespējamo darbinieku un ir laba pieredze, ko der pārņemt arī Latvijas skolām, nevis vienmēr pirkt kaķi ļoti tumšā maisā.
  • Dokumenti, kas nepieciešami darbam izglītības jomā Anglijā: LR pilsoņa pase, izglītības dokumenti angļu valodā, dzīvesvietas apstiprinājums (dzīvesvietas/elektrības rēķins ar uzvārdu), CRB čeks (apliecinājums par nesodāmību), no LR vēstniecības iegūts izraksts par nesodāmību pirms pārbraukšanas uz Angliju, laulības apliecība vai dzimšanas apliecība, ja mainīts uzvārds.

No sirds novēlu atcerēties, ikviens to var – strādāt mīlamu darbu jomā, kurā ir apgūta izglītība, kaut arī tas ir tālu prom no dzimtenes. Nenovērtēsim sevi par zemu!

Ja rodas vēl kādi jautājumi, droši rakstiet komentāru sadaļā, un es centīšos atbildēt un palīdzēt!

Attēls: http://learn.caerphilly.org.uk/pengamprimary/mod/forum/discuss.php?d=538

2 thoughts on “Kā atrast darbu izglītības jomā Anglijā?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s