Medicīna bērniem Anglijā

DrVisitCartoonŠad un tad dažādos forumus, kuros gan pēdējā laikā ieskatos pavisam reti, nākas sastapties ar daudziem jautājumiem par medicīnu bērniem Anglijā. Tad nu šoreiz par to.

Svarīgākā ziņa par medicīnas sistēmu Anglijā – bērniem medicīna ir pilnībā bezmaksas. Arī ģimenes ārsta (GP) un bērnu apskates medmāsas (Health Visitor) izrakstītās zāles ir bezmaksas.  Grūtniecības laikā un līdz bērna gada vecumam medicīnas aprūpe un visas recepšu zāles ir par velti arī bērna mātei.  Tam nepieciešama īpaša karte – NHS Maternity Exemption Certificate. To atsūta uz mājām, ja pie vecmātes aizpilda īpašu formu ap 20 grūtniecības nedēļu. Mana vecmāte bija aizmirsusi, tāpēc nav jākaunās parasīt. Vēlāk bezmaksas zāles ir tikai tiem pieaugušajiem, kuriem ir maznodrošinātā statuss.

Katrai personai ir jābūt reģistrētai ar kādu no ģimenes ārstiem (GP) pašizvēlētajā vai tuvākajā poliklīnikā (surgery). Steidzamos gadījumos vizītes ne vienmēr būs pie šī ārsta, varat tikt pierakstīts pie jebkura praktizējošā ārsta šajā poliklīnikā, bet, laicīgi plānojot vizīti, visbiežāk pierakstīs pie reģistrētā ārsta. Vēl ir tāds termins kā „drop in clinica” vai „drop in time”, kad var ierasties un saņemt ārkārtas konsultāciju. Šo laiku ir iespējams arī izmantot, ja tuvākajās dienās nav brīvu vizīšu pieraksta laiku.

Ja bērns ir saaukstējies vai kā citādi dzīvībai nebīstami saslimis, tad vecāki tiek aicināti nevis vērsties pie ārsta (GP), bet gan doties uz vietējo aptieku un lūgt konsultāciju farmaceitam. Ir pat tādas reklāmas, kur viņi saka, ka cilvēkiem nav jānāk pie ārsta ar saaukstēšanās simptomiem. Viņiem ir jākonsultējas ar farmaceitu un jāguļ mājās. Farmaceiti (katrā aptiekā vismaz viena īpašu izglītību apguvusi persona) ir tiesīgi atbilstoši vecāku vai paša pacienta norādītajiem simptomiem ieteikt zāles, par kurām būs jāmaksā, jo tās nav izrakstījis ārsts. Šādas slimības/vainas, piemēram, ir sāpošs kakls, klepus, iesnas, paaugstināta temperatūra, pūžņojošs augonis, acu infekcija utt. Ja farmaceita ieteiktās zāles nelīdz noteiktajā laikā, tad obligāti jāvēršas pie ārsta vai jādodas uz slimnīcu.

Katru reizi, kad apmeklējat bērnu ārstu vai vacināciju, ir ieteicams ņemt līdzi bērna galveno slimības vēstures grāmatu, tā saucamo, Red Book. Tajā ir apkopota visa informācija par bērna veselību kopš dzimšanas un to izdod dzemdību iestādē vai vecmāte mājdzemdībās.

Par bērna kārtējo vakcināciju un obligātajām pārbaudēm atgādina mājās atsūtīta vēstule ielūguma formā ierasties pie konkrētā speciālista. Visbiežāk laiks jau ir norādīts, kuru, protams, var mainīt, sazinoties ar vakcinācijas vietu. Līdz ar to vecākiem nav pašiem jāseko līdzi vacināciju laikiem, ja nu vienīgi ir vēlme kādu no vakcinācijām pārcelt.

Zīdaiņus sver un viņu veselību pārbauda Health Visitor. Viņu drīkst apmeklēt katru nedēļu, ja ir tāda nepieciešamība, ir jautājumi, neskaidrības par bērna veselību un aprūpi. Nav vajadzīgs pieraksts. Ieteicamais apmeklējumu daudzums: zīdaiņa pirmos mēnešus vienu reizi mēnesī, no 6 mēnešiem palūdza nākt tikai katru otro mēnesi vai ja ir jautājumi, pēc gada vecuma nākamā apskate ir 2 gadu vecumā. Medicīnas māsa var arī izrakstīt vienkāršākos medikamentus, piemēram, mūsu gadījumā mēs saņēmām recepti bezmaksas ādas krēmam un vannas līdzeklim, jo Markusam bija pirmajos mēnešos sausa āda. Nākamo recepti jālūdz GP, piesakot to reģistratūrā, tātad nav nepieciešams īpaši apmeklēt ārstu, jo viņš kopējā datorsistēmā redz, kas bija izrakstīts iepriekš.

Interesanti, ka bērna reģistrācijas dati pie ārsta tiek izmantoti ne vien, lai aicinātu uz kārtējo veselības pārbaudi vai vakcināciju, bet arī lai nosūtītu informāciju pirms bērnudārza vai skolas gaitu sākuma, kur un kā reģistrēties, ja nu vecāki ir aizmirsuši.

One thought on “Medicīna bērniem Anglijā

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s