Pirmā skolas diena un skolas forma

DSC_6817Reizēm ir žēl, ka Anglijā nav tāda īsti 1.septembra, kurā visi bērni saposušies ar ziediem dodas uz skolu, jo skola parasti nesākas sājā datumā, bet gan pirmajā Septembra nedēļā. 1.septembris katru gadu Latvijā ir ne tikai svētki skolā, bet arī daudzās, jo daudzās ģimenēs. Šeit tā brīnumainība zūd. Bērnus aizved uz skolu un sākas viņu adaptācijas periods atbilstoši katras skolas ieskatiem. Vieni trīs nedēļas saīsina mācību dienu par 1 stundu, citi (kā piemēram, Laura skola) rīkojas vēl sarežģītāk – viena nedēļu „mācības” notiek līdz 12, tad nākamajā nedēļā līdz 1 plus pusdienas, tikai trešajā nedēļā jaunie skolēni ir gatavi pavadīt skolā pilnu mācību dienu no plkst. 9 vai 9:10 līdz plkst.3 vai 3:15. Mums ir pirmās skolas dienas fotogrāfija, bet kaut kā tajā nejūt to īsto svētku sajūtu. Kāpēc? Uztraukums ir, bet svētku nav. Pietrūkst ziedu. Laikam nākamgad būs Lauris jāaizsūta uz skolu ar ziediem.

Jau pieminēju dažādos pulksteņa laikus. Laika ievērošana ir svēta lieta Anglijas skolās. Man patīk, ka skolēni skolā tiek ielaisti 10 minūtes pirms mācību dienas sākuma. (Pirms stundām nevar teikt, jo tā ir mācību diena, nevis sadalījums pa stundām. Zinātājiem – integrētā darba organizācijas forma.) Skolēni nevar skolā uzturēties ilgāk kā norādīts, 10 minūtes pirms un pēc darba dienas. Ja skolēns nokavē precīzi norādīto laiku, tad viņam kopā ar vecākiem jāiet caur ofisu, kur „lielajā” grāmatā ir jāieraksta nokavētais laiks un iemesls. Ja vairāki mācību dienu kavējumi, sociālais dienests sāks sekot līdzi šai ģimenei, kas un kāpēc. Šobrīd uz visiem ziņojumu dēļiem ir plakāti, kuros aicina skolēnus laicīgi ierasties skolā un nekavēt skolu mācību laikā. Skolas direktore vecāku kopsapulcē uzsvēra: „Skolu kavējumam nav nekādu attaisnojumu, un es neatbrīvošu nevienu no skolas nedz brīvdienu, nedz ceļojumu, nedz braucienu pie ģimenes citā valstī dēļ. Skolu var kavēt tikai ar ārsta ziņu smagu slimīgu gadījumos.” Manī tas noteikti iedvesa bijību, un es jau esmu atmetusi cerības doties ceļojumā uz Latviju vai kādu citu valsti mācību gada laikā. Protams, tieši šīs skolu nostādnes dēļ brīvlaikos ceļojumi no Lielbritānijas ir dārgi un laicīgi jārezervē.

DSC_6738Skola Anglijā nebūtu skola bez skolas formas. Arī Laurim tāda ir, kaut gan zinātāji atceras, ka Laura mamma bija ļoti liela pretiniece skolas formu ieviešanai Latvijā, jo tas neattīstot bērnu ģērbšanās gaumi. Varbūt ar apģērba gaumi daļai Anglijā dzīvojošo ir pašvaki, toties tagad esmu kļuvusi par skolas formu piekritēju. Pirmkārt, nav daudz jālauza galva, kādu apģērbu pirkt skolai un ko šodien piedāvāt bērnam vilkt. Otrkārt, skolas forma Lielbritānijā ir diez gan lēts prieks, ja salīdzina ar izmaksām Latvijā un ja salīdzina ar ikdienas apģērba cenām. Skolas formas krekls maksāja 1,50; bikses 3,0; zeķes 0,25; džemperis 7,50; kurpes 12,00, tātad kopā 24,25 paundi vai aptuveni 18 Ls. Man ir nopirkti 2 džemperi, krekli un bikses katrai dienai citas, lai var paspēt izmazgāt un izžāvēt. Vēl tikai nepieciešama rudens vai ziemas jaka un sniega zābaki. Treškārt, bērns ir apģērbts gaumīgi un ērti. Ceturtkārt, skolas formu var ērti iegādāties visos lielveikalos. Piektkārt, bērni nejūtas labāk vai sliktāk apģērbti atbilstoši materiālajam stāvoklim.

DSC_6734_edited-1 DSC_6735_edited-1 DSC_6737_edited-1
Tā nu esam uzsākuši skolas gaitas, un arī es esmu šo to jau paspējusi iemācīties.

3 thoughts on “Pirmā skolas diena un skolas forma

  1. Apsveicu jūs visus ar Jauno mācību gadu! Man arī šķiet, ka 1.septembris ir svētki visos laikos visiem! 🙂 Nākamgad nesiet puķes skolotājām un ejiet uz kafejnīcu pēcpusdienā! 🙂
    Bet par to skolas kavēšanu – nu es būtu pamatīgi “sacepusies” nevis ieguvusi bijību.. 😀

    1. Tieši tā- svinēsim:)
      Kāpēc “sacepusies”? man arī tas apgrūtina dzīvi, jo patīk ceļot un pārējā laikā ir lētāk nekā skolēnu brīvlaikos, bet, ja Tu būtu pastrādājusi LV skolā, tad redzētu, ka tomēr (man liekas) tas ir pareizais ceļš, jo skolēnu kavējumi LV ir ārprātīgi -gan attaisnoti, gan neattaisnoti. un, ja paskatāmies no nodokļu maksātāju puses, mēs maksājam par to, ko īstenībā bērni saņem daļēji. 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s